fbpx

Dobra moda, czyli kominki na pellet

element
04/07/2018

Popularność kominków w Polsce ciągle rośnie. Coraz więcej osób chce mieć możliwość odpoczynku, patrząc na migające płomienie. Kominek może być też świetnym źródłem ciepła dla całego mieszkania lub nawet domu. Obecnie pojawiły się ciekawe rozwiązania kominków i wkładów kominkowych, w których paliwem jest pellet.

Dlaczego warto mieć kominek na pellet?

Coraz częściej w nowych i starych domach montowane są kominki. Zwykle są one opalane drewnem. Tu pojawia się problem przechowywania sporych zwykle kawałków drewna. Aby go uniknąć, można zamontować nowoczesny kominek na pellet, do którego paliwo przechowuje się wygodnie w workach. Zalet kominek na pellet ma więcej. Przede wszystkim jest bardzo ekologiczny. Bardzo czyste spalanie, mało popiołu i sam pellet, który m.in. zagospodarowuje pozostałości po obróbce drewna, sprawiają, że ekolodzy wręcz rekomendują ten typ paliwa stałego. Do tego dochodzi jeszcze bardzo przyjemny zapach palonego drewna.

W porównaniu do tradycyjnego kominka, te na pellet o wiele szybciej dostarczają ciepła, więc wkrótce po rozpaleniu w pokoju robi się ciepło. Dodatkowo są o wiele wydajniejsze, a tym samym bardziej ekonomiczne.

Obsługa kominka jest zautomatyzowana, można go też zaprogramować zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Oczywiście należy pamiętać o regularnym czyszczeniu oraz przeglądach.

Wybór kominka

Przy wyborze kominka trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim należy zdecydować, czy ma on ogrzewać tylko pomieszczenie, czy też cały dom oraz określić wielkość ogrzewanej powierzchni. Od tego będzie zależała jego wielkość i typ.

Do wyboru są kominki powietrzne oraz z płaszczem wodnym. Te ostatnie doskonale można podłączyć do instalacji centralnego ogrzewania. Jeśli chcemy ogrzewać dom kominkiem powietrznym, to można zastosować specjalne systemy rozprowadzające gorące powietrze. Jeśli są jakiekolwiek wątpliwości, to warto poradzić się specjalistów, którzy pomogą w doborze kominka, jego usytuowaniu oraz podłączeniu do kominów.

Decydując się na wybór konkretnego modelu, warto pamiętać, że jest to decyzja na wiele lat. Trzeba ją dokładnie przemyśleć i wybrać taki model, który będzie gwarantował wieloletnią, bezawaryjną pracę. Większy wydatek na lepszy model przełoży się na większe oszczędności w przyszłości.

© 2021. BioPellet. Czystsze jutro