fbpx

Nie chcesz szkodzić środowisku – Pal Pelletem !

element
04/06/2018

W ostatnim czasie dużą uwagę przywiązuje się do paliwa, którym ogrzewamy domy i mieszkania. Sprawia to fatalny stan powietrza, szczególnie w miastach, i rosnąca świadomość ekologiczna. Dlatego też coraz więcej osób sięga po paliwa odnawialne. Jednym z najciekawszych paliw, które mają ogromną przyszłość jest pellet. Najczęściej spotykany jest pellet drzewny.

 

Czym właściwie jest pellet?

Pellet to nic innego jak drewniane trociny, które zostały mocno sprasowane w postaci wałeczków, zwykle o średnicy 6-8 mm i długości 2-3 cm. Do jego produkcji używa się różnego rodzaju drewna, wykorzystując odpady, które powstają w tartakach (wióry, zrębki, trociny). Jeżeli pellet ma być przeznaczony do użytku nieprzemysłowego, nie może zawierać żadnego innego składnika oprócz drewna i wody. Tej ostatniej w gotowym produkcie nie może być więcej niż 10%. Żadne inne lepiszcza nie są dozwolone.

Wartość energetyczna pelletu jest zwykle wysoka i wynosi 17–19 MJ/kg. Ogromną zaletą jest niska zawartość popiołu, która wynosi ok. 5 kg z tony spalonego pelletu. Popiół można wykorzystać jako doskonały nawóz w ogrodzie.

 

Korzyści z palenia pelletem

Palenie pelletem przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim jest to paliwo ekologiczne, które nie szkodzi środowisku, dzięki dokładnemu spalaniu i niskiej zawartości siarki. Wykorzystuje się odpady powstające podczas obróbki drewna. 

Ponieważ pellet ma bardzo regularne kształty, można go wykorzystać do pieców bezobsługowych. Obecnie są  już produkowane specjalne piece do palenia pelletem, ale można go wykorzystać także w tradycyjnym piecu. 

Wysoka wartość energetyczna sprawia, że koszt ogrzewania jest niski.

 

Dobry pellet, czyli jaki ?

Słyszy się nieraz skargi na pellet. Zwykle jest to związane z tym, że jego jakość była zła. Dobry pellet jest stosunkowo łatwo rozpoznać i tylko taki należy kupować. Do najważniejszych cech dobrego pelletu należą:

Dlatego przed zakupem warto sprawdzić jakość pelletu i potem kupować tylko ten od sprawdzonych producentów.

© 2020. BioPellet. Czystsze jutro