fbpx

W jaki sposób rozpoznać dobry jakościowo pellet ?

element
09/11/2018

Coraz większa część społeczeństwa decyduje się na ogrzewanie domków jednorodzinnych przy wykorzystaniu pelletu. Wszystko za sprawą tego, że jest to niezwykle wygodne, oszczędne i co najważniejsze ekologiczne paliwo. W sklepach internetowych można znaleźć wiele ofert pelletu – każdy znajdzie z pewnością coś odpowiedniego dla siebie. Jednak czy jest to pellet wysokiej jakości?

Czym charakteryzuje się wysokiej jakości pellet?

Na samym początku warto wspomnieć, że dobrej jakości pellet charakteryzuje gładka powierzchnia, niewielka ilość popiołu, kawałki o jednakowej wielkości oraz fakt, że tonie w momencie umieszczenia go w wodzie. Niestety, nie wszystkie wspomniane cechy można sprawdzić naocznie. Mało, kto interesuje się tym, że dobrej jakości biopellet, powinien spełniać pewne warunki. Mianowicie jego kolor powinien przypominać czyste drewno a ciężar właściwy wynosić około 0,65 kg/l. Dodatkowo, nie powinien zawierać sztucznych dodatków a zawartość wody nie powinna przekraczać 12%. Ważna jest również niezbyt duża ilość pyłu. Jak widać elementów, na jakie należy zwrócić uwagę przy zakupie pelletu jest wiele – dziś podpowiadamy jak w kilka chwil można sprawdzić jego jakość.

 

Ważny jest również kolor

Najważniejsze, by pellet miał jednolity kolor drewna. Oczywiście, jego odcień jest uzależniony od rodzaju zastosowanego gatunku drewna oraz tego czy zostało ono oczyszczone z kory czy też nie. Warto również zwrócić uwagę na zawartość drobin – nie powinny one znajdować się w pellecie, zwłaszcza w kolorze innym niż odcień drewna. Jasny pellet to najczęściej pellet powstały z drzew iglastych, natomiast ciemny z dębu bądź buku.

 

 

Zwróć uwagę na zapach pelletu

 

Zapach pelletu najlepiej sprawdzić podczas jego spalania – powinieneś czuć zapach palonego drewna.

Pojawienie się wszelkich innych zapachów może sugerować, że jego zawartość obejmuje odpady

np. w postaci starych mebli pokrytych lakierem bądź farbą.

 

 

 

 

 

Sprawdź ciężar pelletu

Jak już wspominaliśmy, ciężar właściwy dobrego jakościowo pelletu powinien wynosić około 0,65kg/litr. Jeśli w pierwszej chwili sprawdzenie jego ciężaru wydaje Ci się niemożliwe, to podpowiadamy, jak to zrobić. Okazuje się, iż sprawdzenie ciężaru pelletu to nic trudnego. Potrzebujesz wagi, litrowego pojemnika, wody oraz pelletu. W pierwszej kolejności musisz poznać wagę pustego pojemnika następnie pojemnika wypełnionego wodą oraz pojemnika wypełnionego pelletem. Aby obliczyć ciężar właściwy możesz skorzystać z poniższego wzoru:

Przetestuj skład pelletu

Okazuje się, że pellet, który nie zawiera sztucznych dodatków ulega rozpadowi pod wpływem wody. Wystarczy umieścić pellet w pojemniku wypełnionym wodą i odczekać kilka minut. Jeśli po upływie wskazanego czasu pellet rozpadnie się, można przyjąć, że nie zawiera sztucznych dodatków. Będąc w temacie jego składu, warto również wspomnieć o wilgotności, która nie powinna przekraczać 12%. Jeśli zakupiony przez Ciebie pellet rozpada się to najczęściej jest to dowód świadczący o zbyt dużej zawartości wody.

 

 

Tych kilka testów pozwala Ci sprawdzić jakość pelletu w kilka chwil. Wiemy jednak, że mało kto decyduje się na zakup pojedynczego worka opału, a już tym bardziej kilku różnych, tylko po to by sprawdzić ich jakość. W takiej sytuacji warto postawić na pellet ze sprawdzonego źródła. Dodatkowo, nie warto kierować się niską ceną. Oczywiście, nie twierdzimy, że tani pellet jest zły, jednak zbyt niska jego cena może świadczyć o nieodpowiednim składzie. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na certyfikaty pelletu, które świadczą o jego jakości.

Mamy nadzieję, iż przedstawione wskazówki pozwolą Państwu zakupić wysokiej jakości ekologiczne paliwo, które nie tylko ogrzeje Państwa nieruchomość, ale również  podniesie komfort życia.

 

 

 

W jaki sposób rozpoznać dobry jakościowo pellet ?
© 2020. BioPellet. Czystsze jutro