fbpx

Jaki piec wybrać? Piece elektryczne, gazowe, kotły na pellet

element
19/03/2018

Większość gospodarstw domowych nie jest podłączona do sieci miejskiego ogrzewania. Ich właściciele zadają sobie pytanie: jaki piec wybrać? Każdy rodzaj ogrzewania domu cechuje się rożnymi zaletami, jak i wadami. Warto je poznać, aby ułatwić sobie dokonanie optymalnego wyboru.

Najpopularniejszym typem kotłów w polskich gospodarstwach domowych są piece węglowe – najtańsze rozwiązanie, jednak nie jest ono najwygodniejsze. Posiadając taki piec, musisz stale go pilnować i dokładać materiał opałowy, by utrzymać ciepło. Istnieją piece, które są zautomatyzowane i pomagają utrzymać stałą temperaturę. Takie rozwiązanie jest jednakże droższe. Warto poznać też inne alternatywy.

Kotły gazowe – zalety i wady

Ogrzewanie gazowe staje się coraz popularniejszym sposobem dogrzewania domów. Ten rodzaj ogrzewania sprawdza się idealnie w domach jednorodzinnych. Decydując się na takie rozwiązanie, musisz liczyć się z kosztami. Zainstalowanie takiego kotła w domu to wydatek rzędu 5000 zł.
Jest to najtańsza alternatywa – istnieją kotły gazowe droższe. Zaletą ogrzewania gazowego jest to, iż nie wymaga ono stałej uwagi właściciela. Wystarczy ustawić odpowiednie parametry, by piec działał. Kotły gazowe funkcjonują podobnie jak te elektryczne. Mają jednak przewagę
nad elektrycznymi – są dużo tańsze w utrzymaniu.

Elektryczne ogrzewanie domu – czy warto?

Grzejniki elektryczne, podgrzewana podłoga – z tym może kojarzyć Ci się ogrzewanie elektryczne. Jednak ten rodzaj ogrzewania to coś więcej. Na rynku istnieją kotły elektryczne, które sprawiają, że właściciel nie musi angażować się w proces dogrzewania domu. Takie kotły są w pełni zautomatyzowane. Można je zaprogramować odpowiednio do swoich potrzeb, co jest ich największą zaletą. Koszt takiego ogrzewania jest bardzo duży, ponieważ kocioł elektryczny zużywa dużą ilość prądu. Takie rozwiązanie warto stosować, gdy ma się niezależne lub dodatkowe źródło prądu. Mogą być to baterie słoneczne czy wiatraki.

Kotły na pellet – alternatywa dla kotłów gazowych i elektrycznych

Nie każde gospodarstwo domowe ma dostęp do gazu ziemnego. Nie każdy właściciel chce też mieć ogrzewanie elektryczne, które wiąże się z dużymi kosztami. Dla takich osób idealnym rozwiązaniem wydają się kotły na pellet. Ten rodzaj ogrzewania wymaga od właścicieli tego, by mieli oni w domu kotłownię lub miejsce na magazynowanie paliwa. Posiadając taki piec, nie musisz martwić się o to, by ciągle pilnować. Kotły na pellet są zautomatyzowane. Właściciel musi jedynie pamiętać o tym, by uzupełniać paliwo w magazynie. Im większy magazyn, tym rzadziej musi to robić. Piece na pellet są dla osób, które mają odpowiednią ilość miejsca w domu. Ceny kotłów zaczynają się od około 8000 zł.

Wybór rodzaju ogrzewania domu zależy od wielu czynników: dostępu do materiałów opałowych, rodzaju zasilania danego pieca i wielu innych. Decydując się na którykolwiek system, weź pod uwagę wszystkie czynniki – to pomoże wybrać Ci najlepsze rozwiązanie.

Jaki piec wybrać? Piece elektryczne, gazowe, kotły na pellet
© 2021. BioPellet. Czystsze jutro