fbpx

Piec na pellet

element

Piec na pellet

Ogrzewanie domu pelletem to doskonała alternatywa dla tradycyjnych paliw. Pellet to paliwo produkowane z odpadów drzewnych, biomasy czy łusek słonecznika. Granulat wysokiej jakości ma dużą wydajność, podczas spalania nie produkuje dużej ilości popiołu i nieprzyjemnego zapachu. Bardzo ważny jest tutaj wybór odpowiedniego pieca. Na rynku dostępnych jest wiele kotłów na pellet – jak wybrać odpowiedni do swojego domu? Nasz poradnik powstał, aby ułatwić Ci wybór – dowiesz się z niego, jakie cechy ma nowoczesny kocioł na pellet.

Piec na pellet
Czystsze jutro
E-Sklep

Kotły na pellet – to się opłaca

 

Zanim przejdziemy do przeglądu pieców, jeszcze kilka słów o tym, jak kupić dobry pellet. Cena tony pelletu nie powinna być tutaj wyznacznikiem. Tani pellet może okazać się mało wydajny lub zanieczyszczony. Wówczas potrzeba więcej paliwa na ogrzanie budynki i siłą rzeczy nie ma żadnej oszczędności. Zanieczyszczony lub źle przechowywany pellet może uszkodzić piec, wówczas wydatek na serwis kotła będzie znacznie większy niż pozorna oszczędność przy zakupie.

Dlatego wybieraj wyłącznie pellet ze sprawdzonego źródła. Ekologiczne paliwo z biomasy ma ściśle określone parametry. Granulat produkowany pod ciśnieniem z odpadów drzewnych, słomy, siana a nawet odpadów komunalnych ma określony skład i właściwości. Pellet nie bez przyczyny nazywa się zielonym węglem – to paliwo, które jest bezpieczne dla środowiska i produkuje się odzyskując niewykorzystane do tej pory surowce.

element

Jak rozpoznać dobry pellet?

  • Zapach spalania – pellet to paliwo naturalne, dlatego zapach powinien być podobny do tego, gdy palimy czystym drewnem. Jeśli pellet wydziela nieprzyjemny, chemiczny zapach to oznacza, że został zanieczyszczony lub popełniono błąd podczas produkcji. Używanie takiego paliwa może uszkodzić kocioł centralnego ogrzewania.
  • Kolor – na ogół pellet ma kolor jasnego brązu. Wyjątkiem jest pellet ze zrębków dębowych – tylko ten może być ciemniejszy. Ciemny kolor innych rodzajów pelletu świadczy o tym, że został on zawilgocony i nie będzie zapewniał gwarantowanej przez producenta wydajności.
  • Kształt i rozmiar granulek – prawidłowo wyprodukowany pellet ma gładką strukturę. Każda granulka jest podobnej wielkości.
  • Ciężar właściwy dobrej jakości pelletu to 0,65 kg/l.
  • Wybieraj wyłącznie pellet bez sztucznych dodatków, wówczas przedłużysz żywotność pieca. Jak sprawdzić czy pelet ma dobry skład? Wystarczy wrzucić granulkę do wody. Jeśli się rozpadnie, to oznacza, że w składzie surowca nie ma sztucznych dodatków.

Wybieramy nowoczesny kocioł na pellet

Nowoczesne piece na pellet to urządzenia, które nie wymagają skomplikowanej obsługi. Kolejną zaletą jest porządek w kotłowni. Mała ilość popiołu to mniej bałaganu. Rzadziej wynosimy popiół z kotłowni, pył nie osadza się na ścianach i podłodze tak, jak w przypadku tradycyjnego pieca c.o. Piece na pellet emitują znacznie mniej szkodliwych pyłów i lotnych związków chemicznych szkodliwych dla zdrowia. Kotły tego typu wykorzystywane są zarówno do ogrzewania domów jednorodzinnych, jak i obiektów przemysłowych czy komercyjnych. Jest to niedroga i czysta energia cieplna. Na rynku dostępnych jest wiele kotłów c.o. przeznaczonych do ogrzewania pelletem. Jak wybrać odpowiedni? Przyjrzyjmy się najważniejszym parametrom tych urządzeń, dzięki temu dopasowanie odpowiedniego pieca będzie łatwiejsze.

Najważniejsze parametry pieca na pellet

Piec centralnego ogrzewania to urządzenie, które ma dostarczyć ilość ciepła odpowiednią do ogrzania całego budynku. Przy tym powinien być bezpieczny i łatwy w obsłudze. Nowoczesny kocioł na pellet spełni wszystkie te potrzeby. 1 stycznia 2020 roku władze europejskie wprowadziły w życie dyrektywę Ecodesign. Zgodnie z jej zapisami wszystkie kotły c.o., również piece na pellet mają spełniać normę PN-EN 303-5:2012 norma obnosi się do: emisji tlenku węgla (maksymalnie wynoszącej 500 mg/m3), poziomu emisji pyłów i substancji smolistych do atmosfery oraz minimalnej sprawności cieplnej kotła. Wszystkie piece sprzedawane obecnie to kotły 5 klasy. Na co zwrócić uwagę wybierając kocioł pelletowy?

Moc pieca

to najważniejszy parametr podawany w kilowatach (kW). Oznacza on ilość energii, jaką urządzenie może maksymalnie wytworzyć przy użyciu dobrej jakości paliwa. Moc kotła powinna być odpowiednio dopasowana do powierzchni, która ma być ogrzewana. Bierzemy tutaj pod uwagę nie tylko gabaryt budynku, ale również technologię w jakiej został on wybudowany. Dla nowego budownictwa, które spełnia wysokie normy energooszczędności wybieramy piec o mniejszej mocy niż do starszych budynków. Do obliczenia mocy kotła na pellet należy: pomnożyć powierzchnię budynku (podaną w metrach kwadratowych) przez wysokość pomieszczeń i przez wskaźnik powierzchniowy. Wskaźnik powierzchniowy wyraża się w watach i jest on ściśle określony. Dla domów budowanych starszymi technologiami, bez wydajnej izolacji wynosi on 60 W/m3, natomiast dla budynków o bardzo dobrej izolacji 40 W/m3.

Certyfikat Ecodesign

Stanowi on potwierdzenie, że wybrany kocioł c.o. jest zgodny z europejskimi regulacjami energetyczno – emisyjnymi. Zastosowanie kotła z certyfikatem Ecodesign oznacza oszczędność zużycia energii cieplnej nawet o jedną czwartą w porównaniu z rozwiązaniami stosowanymi tradycyjnie. Wszystkie nowo sprzedawane kotły na pellet spełniają te normy.

Palnik

jest to kluczowy element pieca na pellet. Nowoczesne kotły na pellet wyposażone są w wiele systemów wspierających wydajność palnika. Palniki wyposażone są w systemy przeciwpożarowe, mechanizmy ułatwiające codzienną obsługę i serwis kotła. Samoczyszczący palnik to standard w kotłach 5 klasy.

Najtańsze palniki oferują w standardzie wysoką wytrzymałość, systemy mieszania paliwa i zabezpieczenia przeciwpożarowe. Palniki z napędem hybrydowym poza podstawową funkcjonalnością oferują również oszczędność energii elektrycznej potrzebnej do działania urządzenia. Palniki z mechanizmem ruchomego paleniska – mechanizm pozwala wydajnie oczyścić kocioł ze spieków. Można w nim palić agropelletem. Ostatni typ palnika to mechanizm z obrotowym paleniskiem. W tym przypadku kocioł samoczynnie oczyszcza się z popiołu i zapobiega powstawaniu spieków.

Systemy usuwania popiołu z kotłów na pellet

Jak pisaliśmy wcześniej – spalanie pelletu generuje niewielką ilość popiołu. Kotły na pellet są wyposażone w automatyczne systemy oczyszczania. Oznacza to, że piec samoczynnie przesypuje popiół do specjalnego pojemnika. Wyciągnięcie go i opróżnienie jest bardzo proste. O tym, jakie ilości popiołu są produkowane w procesie spalania pelletu świadczy fakt, że pojemnik opróżnia się ok. 4 razy do roku. Budowa nowoczesnych kotłów nie wymaga zatem codziennej obsługi, a kotłownia jest zawsze schludna i czysta.

System czyszczenia rur

Kotły na pellet wyposażone są w systemy oczyszczania rur. Jest to bardzo ważny proces, bowiem prawidłowe czyszczenie instalacji kotłów przedłuża ich żywotność. Czysty kocioł na pellet pracuje w sposób niezakłócony i osiąga gwarantowaną przez producenta moc.

Podajnik

Automatyczne podawanie paliwa to funkcjonalność, na którą warto zwrócić uwagę. Kotły na pellet z podajnikiem automatycznym i dużym pojemnikiem na paliwo są niemal bezobsługowe. Taki kocioł pelletowy sam dokłada do pieca, aby palenisko dawało odpowiedni poziom mocy ogrzewania. Kotły na pellet wyposażone są w podajniki pneumatyczne lub ślimakowe. Na rynku dostępne są nawet kotły z modułem Wi-Fi. Bezprzewodowa łączność pozwala na zdalną obsługę pieca. Jest to bardzo wygodne, gdy chcemy utrzymać minimalną temperaturę w budynku, gdy np. przebywamy w podróży. Jest to rozwiązanie energooszczędne, które można zaimplementować również w systemie inteligentny budynek. Wówczas mamy pełną kontrolę nad działaniem centralnego ogrzewania i ilością ciepła dostarczanego do budynku bez schodzenia do kotłowni.

Ile kosztuje piec na pellet?

Kocioł na pellet może kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Cena kotła 5 klasy uzależniona jest naturalnie od tego, jakie otrzymał wyposażenie i jaką mocą dysponuje. Istnieje cała kategorią kotłów na pellet, w których można palić również ekogroszkiem. To hybrydowe rozwiązanie, które zapewni Ci dowolność w wyborze opału. Za piec na pellet i ekogroszek trzeba zapłacić od 5000 złotych wzwyż.

Głównym parametrem, który wpływa na cenę kotła jest rodzaj palnika. Kotły z palnikiem retortowym kosztują w granicach 5000 złotych. Natomiast cena pieca na pellet z palnikiem zasypowym są droższe – za taki kocioł trzeba zapłacić około 8000 złotych. Osoby, które poszukują rozwiązań o minimalnym stopniu obsługi, takich jak kocioł na pellet z dodatkowym systemem oczyszczania palnika na piec c.o. wydadzą ponad 10 000 złotych. Niemniej jednak jest to wydatek opłacalny, gdy wybierzesz piec z długim okresem gwarancji i pełną automatyką masz pewność, że jego żywotność i wydajność na długo pozostaną na wysokim poziomie. Inwestycja w kocioł na pellet daje pewność, że ogrzewanie spełnia aktualne normy dotyczące emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Co więcej ogrzewanie pelletem jest stosunkowo tanie – koszt dla domu jednorodzinnego to od 600 zł do 1000 zł na sezon. To niewiele w porównaniu z ogrzewaniem gazowym. Piec na pellet 5 klasy dostarcza optymalną ilość ciepła, po warunkiem, że do palenia w nim używamy pelletu wysokiej jakości. Polecamy paliwo firmy biopellet.pl

Są to produkty o potwierdzonej czystości i niezawodności. Stosując takie produkty masz pewność, że utrzymasz przewidywaną przez producenta żywotność kotła. W ofercie firmy znajdziesz również kotły na pellet sprawdzonych producentów. Duży wybór pieców i paliw, konkurencyjne ceny i szybka dostawa – to główne zalety skorzystania z oferty firmy Biopellet.

Decyzja o ogrzewaniu domu pelletem to krok w stronę dbania o środowisko naturalne. Paliwo z odpadów i biomasy emituje małe ilości dwutlenku węgla i szkodliwych pyłów do atmosfery. Nowoczesny piec nie wymaga skomplikowanej obsługi, jest wydajny i zapewnia ciepło nawet podczas wyjątkowo mroźnej zimy. Dbając o środowisko dbasz również o swój komfort i generujesz spore oszczędności w domowym budżecie.

© 2021. BioPellet. Czystsze jutro