W ostatnim czasie mieszkańcy domów oraz mieszkań w blokach dużą wagę przykładają do paliwa, którym je ogrzewają. Przyczyną tego jest fatalny stan powietrza, szczególnie w miastach, a oprócz tego rosnąca świadomość ekologiczna. Dlatego też coraz więcej osób sięga po paliwa odnawialne. Jednym z najciekawszych paliw, które mają ogromną przyszłość, jest pellet. Najczęściej spotykany jest pellet drzewny.
Pellet to nic innego, jak drewniane trociny, które są mocno prasowane w postaci wałeczków, zwykle o średnicy 6-8 mm i długości 2-3 cm. Do jego produkcji używa się różnego rodzaju drewna, wykorzystując odpady, które powstają w tartakach (wióry, zrębki, trociny). Jeżeli zamierzasz przeznaczyć pellet do użytku nieprzemysłowego, nie może on zawierać żadnego innego składnika oprócz drewna i wody. Tej ostatniej w gotowym produkcie nie może być więcej niż 10%. Żadne inne lepiszcza nie są dozwolone. Wartość energetyczna pelletu jest zwykle wysoka i wynosi 17–19 MJ/kg. Ogromną zaletą jest niska zawartość popiołu, która wynosi ok. 5 kg z tony spalonego pelletu. Popiół można wykorzystać jako doskonały nawóz w ogrodzie.
Palenie pelletem przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim jest to paliwo ekologiczne, które nie szkodzi środowisku, w dużej mierze dzięki dokładnemu spalaniu i niskiej zawartości siarki. Wykorzystuje się odpady powstające podczas obróbki drewna. Ponieważ pellet ma bardzo regularne kształty, można go wykorzystać do pieców bezobsługowych. Obecnie produkuje się już specjalne piece do palenia pelletem, ale można te paliwo wykorzystać także w tradycyjnym piecu. Wysoka wartość energetyczna sprawia, że koszt ogrzewania jest niski.
Słyszy się niejednokrotnie skargi na pellet. Zwykle jest to związane z tym, że jego jakość była zła. Dobry pellet można stosunkowo łatwo rozpoznać i tylko taki należy kupować. Do najważniejszych cech dobrego pelletu należą:
Przed zakupem zalecamy sprawdzić jakość pelletu i potem kupować tylko ten od sprawdzonych producentów.