fbpx

Pelet – dlaczego warto ogrzewać dom zielonym węglem?

element

 

Pelet to doskonała alternatywa dla innych, mniej ekologicznych paliw. Ogrzewanie domu piecem na to paliwo to wygodne i zgodne z aktualnymi przepisami rozwiązanie. Z naszego poradnika dowiesz się, jak wybrać wydajne ekologiczne paliwo. Dzięki temu unikniesz samodzielnego sprawdzania, który produkt jest bardziej efektywny podczas ogrzewania domu. Wyjaśnimy jak powstaje to paliwo i jakie są jego rodzaje. Dowiesz się ile kosztuje ogrzewanie domu peletem i jak obsługuje się piec na to paliwo. Na koniec przedstawimy listę cech, którymi charakteryzują się najwyższej jakości produkty. Dzięki dawce wiedzy w dobrze przyswajalnej pigułce wybierzesz najlepszy granulat drzewny do ogrzewania domu.

975 kg

Biopelletu

Darmowa dostawa!

450 kg

Bio Pelletu

Darmowa dostawa!

15 kg

Bio pelletu

 

Co to jest pelet?

 

Jest to granulat opałowy, który produkuje się z odpadów drzewnych. Granulat o średnicy 6cm – 8 cm oraz długości ok. 2 cm – 3 cm. Przeznaczony jest do palenia w piecach o specjalnej konstrukcji oraz kominkach. Pelety są paliwem z biomasy, doskonałą alternatywą dla paliw tradycyjnych. Jest to ekologiczne paliwo, do którego produkcji wykorzystywany jest odpad drzewny, czyli de facto materiał z recyclingu. Za paleniem peletem przemawia też niska emisja dwutlenku węgla oraz przestępna cena. To paliwo, które po sobie niewielką ilość popiołu, dzięki temu łatwiej utrzymasz czystość w kotłowni. Na rynku dostepne jest kilka typów tego paliwa.

Rodzaje peletu:

  • pelet drzewny (produkowany z odpadów drzewnych np. trocin),
  • pelet z łuski słonecznika,
  • pelet agro (produkowany z biomasy roślin energetycznych, słomy lub siana),
  • pelety z innych odpadów.

Każdy z powyższych typów paliwa dostępny jest w dwóch gramaturach: 6 cm i 8 cm. Mniejsza dedykowana jest do małych kotłów, którymi ogrzewamy domy jednorodzinne. Większą stosuje się kotłowniach obsługujących większe budynki. Zanim kupisz konkretne paliwo, sprawdź rozmiar peletu rekomendowany do Twojego pieca.

Jak rozpoznać dobry pelet?

 

Producentów peletu jest wielu, nie każdy z nich oferuje towar wysokiej jakości. Dobry pelet jest bezpieczny i wydajny, pozostawia niewielką ilość popiołu i nie generuje przykrego zapachu czy szkodliwych gazów podczas spalania. Potwierdzeniem dobrej jakości peletu są certyfikaty: EN PLUS 1 i DNI PLUS. A jak rozpoznać dobry pelet, mimo że produkt nie ma certyfikatu?

Cechą dobrego peletu są:

  • Zapach – paliwo z odpadu drzewnego podczas spalania wydziela delikatny, niedrażniący zapach. Jeśli pelet wydziela chemiczny zapach, to oznacza, że jest zanieczyszczony lub nie został wyprodukowany z materiału, który jest deklarowany przez producenta w składzie. Z takiego peletu lepiej zrezygnować, chciażby ze względu na ryzyko uszkodzenia pieca.
  • Kolor – nie może być zbyt ciemny, wyjątkiem jest pelet dębowy. Naturalnie jasne drewno np. sosna to materiał, z którego powstanie jasny granulat.
  • Struktura peletu – granulki powinny być gładkie.
  • Niska zawartość pyłów,
  • Nie większa niż 12-procentowa zawartość wody,
  • Ciężar właściwy materiału – od 0,60 kg/l do 0,70 kg/l.
  • 0% sztucznych dodatków.

Jest kilka prostych sposobów, aby sprawdzić czy wybrane przez Ciebie pelety są dobrej jakości. Dobry pelet tonie w wodzie, jego granulki są gładkie i bardzo podobnej wielkości.

Jaki pelet drzewny wybrać – liściasty czy iglasty?

 

Paliwo z odpadów drzewnych jest bardzo wydajne, dlatego pelety drzewne są tak popularne. Pozostaje jednak pytanie: wybrać iglasty czy liściasty? W obu przypadkach mamy do czynienia z ekologicznym paliwem – warto zaznaczyć, że pelet robi się z odpadów, nigdy z całych drzew. Do tej pory ten odpad nie był przetwarzany, służył do palenia w piecach w pierwotnej formie.

Wydawałoby się, że skoro drewno liściaste jest wydajnieszym paliwem, to również pelety liściaste będą mieć lepsze właściwości od iglastych. Jednak trzeba zwrócić uwagę na fakt, że granulat ma inną gęstość niż drewno. Wybierając pelet do ogrzewania domu zimą, wybierz iglasty. Pelety iglaste mają wyższą kaloryczność – zapewniają więcej energii cieplnej przy tej samej ilości wsadu do pieca.

Wartość opałowa peletu z różnych rodzajów drewna iglastego:

  • sosna 4,4 kWh/kg,
  • modrzew 4,4 kWh/kg

Dla porównania pelet dębowy oferuje wartość opałową na poziomie: 4,1 kWh/kg. Różnice nie są znaczące, ale na przestrzeni kilku miesięcy sezonu grzewczego odczuwalne ekonomicznie. Wydajność peletu iglastego wspiera zawarta w granulacie żywica. Efekt estetyczny, jaki daje to charakterystyczne iskrzenie docenią właściciele kominków.

Na wydajność, jaką oferuje to ekologiczne paliwo mocniej wpływa jego czystość i staranność podczas procesu produkcji. Tanie pelety drzewne mogą być zanieczyszczone, co znacznie zmniejsza bezpieczeństwo ich stosowania oraz rzecz jasna – wydajność peletu.

Pelety wyprodukowane niestarannie lub źle przechowywane też nie dostarczą wystarczającej ilości energii cieplnej. Konsekwencją zakupu peletu, którego cena była podejrzanie niska zawsze są większe wydatki na ogrzewania. Kiepskiej jakości pelet nie pali się prawidłowo i trzeba zużyć go więcej, aby ogrzać dom zimą.

Czy z pieca na pelet wygodnie się korzysta?

 

W ciągu ostatnich kilku lat prężnie działają kampanie wymiany pieców do ogrzewania domów jednorodzinnych. Pozbywamy się kopciuchów na węgiel brunatny na rzecz np. pieców na pelet. Dzieje się tak, dzięki korzystnym dotacjom do wymiany kotła. Warto z tej okazji skorzystać i kupić piec na pelet. Palenie peletem jest wygodne – pieca są zautomatyzowane. Sterowniki regulują pracę palników, dlatego pelet wypala się zawsze w całości, pozostawiając po sobie małą ilość popiołu. Ogrzewanie z zastosowaniem peletu jest bardzo pozytywną zmianą. Czysta kotłownia, łatwa obsługa, ilość czynności obsługowych ograniczona do minimum – to niewątpliwie największe zalety ogrzewania domu peletem. A co z kosztami?

Ile kosztuje ogrzewanie peletem?

 

Cena peletu w dużej mierze zależy od jego jakości. Pelety certyfikowane kosztują więcej, ale są zdecydowanie wydajniejsze. Zatem, ile kosztuje tona peletu? Średnia cena tony peletu to 700 zł -750 zł. Warto wspomnieć, że cny zaczynają się od 500 złotych, ale zanim zdecydujemy się na zakup, sprawdźmy jakość peletu.

Gdzie kupować pelet dobrej jakości?

 

Składy budowlane i namioty na parkinach marketów budowlanych to kiepski adres. Nie masz pewności, czy oferowane pelety były prawidłowo przechowywane. Nie masz również pewności, że promocja cenowa nie jest spowodowana np. zawilgoceniem materiału. To, ile kosztuje pelet moze być wyznacznikiem jego jakości, ale nie musi. Ceny peletu w sklepach internetowych są niższe niż w marketach i na składach budowlanych. Co więcej masz większą pewność, że towar był prawidłowo przechowywany. Sklep internetowy z peletem to przede wszystkim magazyn, w którym pracownicy dbają o utrzymanie odpowiednich warunków składowania. Kupowanie opału w internecie jest bardzo wygodne – nie musisz wychodzić z domu, nie musisz przewozić peletu własnym samochodem. Zamówiony pelet zostanie dostarczony do Twojego domu w fabrycznych opakowaniach. Paliwa ekologiczne to przyszłość – są bezpieczne, wydajne i szybko odnawialne. Sprawdź naszą ofertę certyfikowanego peletu – zawsze wysokiej jakości.

© 2021. BioPellet. Czystsze jutro