fbpx

Pellet nie tylko z trocin

element
14/08/2018

Na początku był granulat drzewny. Angielska nazwa tego produktu to wood pellets i stąd też pochodzi używana w Polsce nazwa. Szybko się okazało, że wióry, trociny i inne odpady drzewne to nie jedyne produkty, które nadają się do produkcji pelletu.

Ze względu na rodzaj materiału, z jakiego produkuje się pellet, można wyróżnić:

Bardzo istotne jest to, że do produkcji pelletu, bez względu na jego rodzaj, nie wykorzystuje się klejów i innych toksycznych przy spalaniu substancji.

Najbardziej znany, czyli pellet drzewny

Mówiąc o pellecie, zwykle myśli się o tradycyjnym pellecie drzewnym, który wytwarzany jest z rozmaitych resztek drzewnych – zwykle trocin, wiórów itp. Powstaje przez silne sprasowanie tych resztek przy wykorzystaniu wysokiego ciśnienia. Ma całkiem niezłe parametry. Jego wartość kaloryczna jest całkiem spora, bo wynosi ok. 17-19 GJ/t.

Zalety pelletu drzewnego są niezaprzeczalne. To przede wszystkim wyjątkowo ekologiczne paliwo, które świetnie nadaje się zarówno do ogrzewania domów mieszkalnych, zakładów pracy, jak i jako paliwo do dużych, przemysłowych kotłów.

Agropellet, czyli pełne wykorzystanie resztek

Mniej znany na rynku jest agropellet, choć jest to produkt o doskonałych właściwościach i parametrach. Do jego produkcji używa się różnego rodzaju resztek z produkcji rolnej i leśnej, a także specjalnie uprawianych roślin energetycznych (np. wierzba energetyczna, trawy, róża energetyczna). Dzięki temu biomasa jest maksymalnie wykorzystana.

Agropellet jest nawet dwukrotnie tańszy od pelletu drzewnego. Wynika to z szybkiego odnawiania się biomasy wykorzystywanej do jego produkcji, a także jej powszechnej dostępności. Niska cena nie oznacza jednak złych parametrów. W praktyce 1,3 – 1,5 tony agropelletu zastępuje tonę węgla średniej jakości.

Najpopularniejszy agropellet jest produkowany ze słomy. Jego kaloryczność wynosi 14,8-15,5 GJ/t. Po spaleniu słomianego pelletu zostaje wyjątkowo mało popiołu – tylko 8%. Można go wykorzystać jako świetny nawóz lub dodatek do kompostu.

Słonecznik nie tylko do jedzenia

Ciekawą odmianą pelletu jest ten wyprodukowany z łusek słonecznika. Ma doskonałe właściwości energetyczne – jego kaloryczność wynosi ok. 17,1 GJ/t. Emisja dwutlenku węgla podczas spalania jest praktycznie zerowa, ponieważ jest równoważna z pochłoniętą ilością tego gazu podczas wzrostu słonecznika. Bardzo niska jest też zawartość popiołu (ok. 3%), który sprawdza się jako nawóz. Co ważne, można go wykorzystywać od razu, bez wcześniejszego leżakowania.

Ciepło z komunalnych śmieci

Pellet można też produkować z innych odpadów, takich jak odpady komunalne czy pozostałości z oczyszczalni ścieków. Wykorzystywana jest tu specjalna technologia, która pozwala wyeliminować szkodliwe drobnoustroje i zmniejszyć emisję brzydkich zapachów. Taki pellet jest wartościowym paliwem i wydaje się, że w przyszłości może stanowić niezłe rozwiązanie dla coraz większej ilości produkowanych śmieci.

© 2021. BioPellet. Czystsze jutro